Projekt wybranych pomieszczeń – współcześnie, ale z zachowaniem stylu epoki
Aranżacja kuchni przypominała operację na żywym organizmie. Należało stworzyć w pełni funkcjonalną przestrzeń z zachowaniem oryginalnej tkanki — ściany wydzielającej spiżarnię. W ten sposób powstała ciekawa zabudowa kuchenna, która przechodzi przez ścianę ignorując ten fizyczny podział pomieszczenia. Ze względu na modernizację przyłączy wodno-kanalizacyjnych niestety nie mogłyśmy zachować oryginalnej posadzki z lastryko: zastąpiono ją stylizowanym gresem.
Paleta barwno-materiałowa kuchni to połączenie koloru terakoty z szarością lastryko oraz dodatkami drewna i szkła. Dzięki rezygnacji z typowych szafek wiszących wyeksponowano duże okna z widokiem na ogród. Oświetlenie nad blatem pojawiło się w postaci ceramicznych kinkietów stylizowanych na dawne oprawki. W kuchni znalazło się również miejsce na okrągły, drewniany stół i dwa krzesła oraz półki na dekoracyjne i funkcjonalne drobiazgi. Wnęka ze spiżarnią mieści zaś obszerną lodówkę, zaś sama spiżarnia została wyposażona w odpowiedni dla tego pomieszczenia system przechowywania.
Ozdobą wyposażenia łazienki na parterze są archiwalna umywalka z podwójnym kranem oraz żeliwny górnopłuk. Dopasowałyśmy do nich współczesną, stojącą miskę WC. Pozostałe współczesne wyposażenie również nawiązuje do stylu epoki. Podłoga to kontynuacja rozwiązań materiałowych ze znajdującej się za ścianą kuchni. Strefa prysznica została wyłożona betonem architektonicznym, który stanowi subtelne tło dla pozostałych rozwiązań materiałowych. Lampa marki Pani Jurek to dodatek, który wprowadza kolor do wnętrza. Kontynuację tego zdecydowanego akwamarynowego akcentu znajdziemy w grafice wyeksponowanej na przeciwległej ścianie oraz w wysokich listwach przypodłogowych.
Łazienka na piętrze powstała w przedsionku sypialni. Z uwagi na prywatny charakter pomieszczenia, zaplanowałyśmy go jako mini-salon kąpielowy wyposażony w przyścienną wannę. Oryginalna drewniana podłoga okazała się odporna na przeciekający latami dach, dlatego uznałyśmy, że będzie wystarczająco odporna na nowe, łazienkowe wyzwania. Aby zachować ów parkiet w nienaruszonym stanie wszystkie instalacje zostały poprowadzone przez sąsiadujące z łazienką poddasze. Jak w całym naszym projekcie, także i w tej łazience współczesne wyposażenie zostało tak dobrane, aby harmonizować z międzywojennym stylem budynku, zarówno materiałowo, jak i kolorystycznie.
Projekt zrealizowano we współpracy z pracownią Labezka Designers