zamknij
MENU

Nasze realizacje:

Galeria ARSENAŁ Poznań

Projekt wielofunkcyjnego wnętrza, autorskich mebli i oświetlenia dla galerii sztuki

Jak wiele samorządowych instytucji kulturalnych, nasz klient dysponował niewielkim budżetem. Mimo to odnowione wnętrze galerii ma niespotykane gdzie indziej meble i oświetlenie: stworzono je specjalnie dla Arsenału.

A jeszcze nie tak dawno temu, odwiedzając poznański Stary Rynek, łatwo było przeoczyć sam fakt istnienia Galerii Miejskiej Arsenał. Wejście do niej ukryte było w zaułku, a najbardziej reprezentacyjne pomieszczenia od frontu Rynku wynajmowano księgarni. Postanowiono to jednak zmienić, a ambitne zadanie zaprojektowania odnowionego wnętrza powierzono nam.

Zainspirowani logotypem galerii - niesfornym ARS, wyrywającym się z szeregu pozostałych liter - zaprojektowaliśmy szereg unikalnych elementów wyposażenia, także wyróżniają się charakterem:

  1. pochyły, metalowy regał do części księgarnianej;
  2. ladę recepcyjną ze szklaną gablotką, które stoją pod takim kątem, jakby właśnie się dokądś zbierały. Lada pełni funkcję punktu biletowego, magazynku i oddziela strefę biurową, ukrytą za drzwiami, od części ogólnodostępnej;
  3. olbrzymi, trójwymiarowy logotyp galerii, widoczny dobrze z zewnątrz;
  4. szyld na narożniku budynku, którego litery zakomponowano tak, aby sprawiały wrażenie wynurzania się z muru. Ten zabieg sprawia, że szyld jest lepiej widoczny dla osób zmierzających od strony ulicy Paderewskiego.

Unikalne są też lampy ze świetlówek, połączone w geometryczne formy z aluminiowych profili i podwieszone pod sufitem, kształtem nawiązują do konstrukcji użytej na piętrze tego modernistycznego budynku.

Odnowiona przestrzeń galerii wita gości otwartą, wielofunkcyjną przestrzenią, która - w zależności od potrzeb - pełni funkcję recepcji, tematycznej księgarni, miejsca wernisaży, spotkań, warsztatów i dyskusji. Sporą jej cześć zajmuje też zabytkowy fotoplastikon, otoczony - zgodnie z naszym projektem - nowoczesnymi, produkowanymi w Trójmieście stołkami TRIO produkowanymi przez Melounge Studio. W razie potrzeby, sala zapełnia się składanymi krzesłami. Na codzień przysiąść można na poduszkach, które umieściliśmy na niskich i szerokich parapetach.

2015 / #projekt wnętrza galerii,unikatowe oświetlenie,meble na zamówienie,minimalizm,nowoczesne wnętrze

Δ Zobacz film ze zrealizowanego projektu!

Zdjęcie przed (po lewej) i po zrealizowaniu naszego projektu wnętrza (po prawej). Najbardziej reprezentacyjne pomieszczenia od frontu Rynku wynajmowano księgarni. Jednym z założeń naszego projektu rewitalizacji był mocny powrót galerii do świadomości poznaniaków.

Δ Zdjęcie przed (po lewej) i po zrealizowaniu naszego projektu wnętrza (po prawej). Najbardziej reprezentacyjne pomieszczenia od frontu Rynku wynajmowano księgarni. Jednym z założeń naszego projektu rewitalizacji był mocny powrót galerii do świadomości poznaniaków.

Wielofunkcyjne wnętrze galerii otwiera lada recepcyjna, zainspirowana niesfornym logotypem Arsenału.

Δ Wielofunkcyjne wnętrze galerii otwiera lada recepcyjna, zainspirowana niesfornym logotypem Arsenału.

Lada recepcyjna ze szklaną gablotką pełni funkcję punktu biletowego, magazynu oraz oddziela część biurową od ogólnodostępnej.

Δ Lada recepcyjna ze szklaną gablotką pełni funkcję punktu biletowego, magazynu oraz oddziela część biurową od ogólnodostępnej.

Większość mebli i oświetlenie zostało zaprojektowanych specjalnie na potrzeby wnętrza galerii Arsenał.

Δ Większość mebli i oświetlenie zostało zaprojektowanych specjalnie na potrzeby wnętrza galerii Arsenał.

Podwieszone pod sufitem, spięte w geometryczne wzory, lampy z aluminiowych kątowników skrywających świetlówki.

Δ Podwieszone pod sufitem, spięte w geometryczne wzory, lampy z aluminiowych kątowników skrywających świetlówki.

Lampy zaprojektowane specjalnie dla Galerii Arsenał – widok z dołu, ukazujący świetlówki we wnętrzu profili.

Δ Lampy zaprojektowane specjalnie dla Galerii Arsenał – widok z dołu, ukazujący świetlówki we wnętrzu profili.

Wielofunkcyjne wnętrze odnowionej Galerii Miejskiej pozwala aranżować je według potrzeb.

Δ Wielofunkcyjne wnętrze odnowionej Galerii Miejskiej pozwala aranżować je według potrzeb.

Niesforny regał do części księgarnianej, przekrzywiony jak logotyp galerii,  zaprojektowany został specjalnie do tego wnętrza.

Δ Niesforny regał do części księgarnianej, przekrzywiony jak logotyp galerii, zaprojektowany został specjalnie do tego wnętrza.

Księgarnia przed rewitalizacją po lewej. Kąt nachylenia nowych regałów nie tylko naśladuje logotyp galerii, ale pozwala dodatkowo utrzymać porządek na półkach. Nic się na nich nie przewraca w sposób niekontrolowany.

Δ Księgarnia przed rewitalizacją po lewej. Kąt nachylenia nowych regałów nie tylko naśladuje logotyp galerii, ale pozwala dodatkowo utrzymać porządek na półkach. Nic się na nich nie przewraca w sposób niekontrolowany.

Rozmieszczony pod różnymi kątami trójwymiarowy szyld „wynurza się” z elewacji. Takie rozwiązanie zwiększa czytelność szyldu dla osób patrzących po przekątnej Rynku, od strony ulicy Paderewskiego.

Δ Rozmieszczony pod różnymi kątami trójwymiarowy szyld „wynurza się” z elewacji. Takie rozwiązanie zwiększa czytelność szyldu dla osób patrzących po przekątnej Rynku, od strony ulicy Paderewskiego.

Drewniany, lakierowany na matowo szyld na elewacji obok wejścia wykonano dzięki technologii CNC.

Δ Drewniany, lakierowany na matowo szyld na elewacji obok wejścia wykonano dzięki technologii CNC.

Podziel się: