zamknij
MENU

Blog o wnętrzach:

W czym pomoże mi projektant wnętrz? Zakup nowej nieruchomości lub remont już posiadanej to duże wyzwanie finansowe, ale także i wielka próba zdolności organizacyjnych.

Daria Burlińska | 14.12.2017 | #porady architekta wnętrz, planowanie remontu

W czym konkretnie wyręczy mnie projektant wnętrz? Na przykład w opiece nad ekipą remontową!

Trzeba umiejętnie rozplanować budżet na zakup niezbędnych materiałów i wyposażenia. Przebrnąć przez niekończące się próbniki, cenniki, odwiedzić salony sprzedaży! Zależy nam na wnętrzu funkcjonalnym i ładnym, to pewne – tylko jak to osiągnąć, aby nie żałować potem podjętych decyzji? Jak nie ulec namowom sprzedawców i podpowiedziom wykonawców? Jak ustrzec się przed błędami, których skutki trzeba będzie znosić do kolejnego remontu? Wreszcie, który wykonawca godny jest polecenia? Prawda, że brzmi to ponad nasze siły?
A może byłoby łatwiej sięgnąć po fachową pomoc architekta wnętrz? Ale to kolejna niewiadoma – czego należy oczekiwać od usługi projektowej, w czym konkretnie wyręczy mnie projektant wnętrz? Czy to nie rozrzutność, mając tyle wydatków, fundować sobie kolejny? I wreszcie: czy jest to droga usługa? Pozwólcie Państwo, że wspólnie poszukamy odpowiedzi na te wątpliwości.
Zacznijmy od początku: układ wnętrza (zwany też układem funkcjonalnym) – deweloper czy poprzedni właściciel zaplanował go według własnych potrzeb, które nie muszą pokrywać się z Waszymi. Na przykład: w sypialni za dużo słońca, a u córki pokój od północy – zamieńmy je zatem miejscami! Doświadczony architekt wnętrz już po chwili rozmowy dostrzeże podobne ograniczenia i pomoże w odpowiednim zaplanowaniu funkcjonalnym wnętrza i wyposażenia. Podpowie, jak zopytmalizować układ pomieszczeń i rozstaw mebli, po to by przestrzeń była zorganizowana w sposób wygodny, bezpieczny i dopasowany do Waszego stylu życia i potrzeb.
Wyzwanie kolejne: koszty i planowanie zakupów. Po profesjonalnym projektancie należy spodziewać się zaproponowania rozwiązań z podaniem kosztów jednostkowych poszczególnych materiałów wykończeniowych, cen ceramiki, armatury, okładzin ściennych czy podłogowych, oświetlenia oraz mebli. Standardem w usłudze projektanta jest też sporządzenie dokumentacji wykonawczej dla stolarza i ekipy remontowej. Dodatkowo można poszerzyć ją o sporządzenie kompletnego kosztorysu lub autorski nadzór nad realizacją projektu – wówczas powierzymy mu koordynację prac i kontakty z wykonawcami.
A jeśli mowa o kosztach – warto wziąć pod uwagę również fakt, że architekt wnętrz ma często wieloletnie doświadczenie w doborze materiałów wykończeniowych. Orientuje się w ofertach wielu dostawców i producentów, zna wady i zalety rozwiązań proponowanych przez sprzedawców. Jego wiedza obejmuje zarówno modne obecnie materiały i rozwiązania, ale także sprawdzoną „klasykę”. To bezcenna wiedza, która ugruntuje Państwa wybór.

Podsumujmy zatem. Są cztery ważne powody, dla których warto rozważyć pomoc projektanta przy urządzaniu wnętrz:

  • optymalizacja funkcjonalna pomieszczeń i wyposażenia uwzględniająca Państwa potrzeby i styl życia;
  • racjonalizacja wydatków – dobór adekwatnych materiałów i elementów wyposażenia wnętrz zgodnych zarówno z Państwa gustem jak i założeniami budżetowymi;
  • oszczędność czasu – wsparcie projektanta ułatwi decyzje, pozwoli zaplanować zakupy i etapy prac remontowych, zapewni trafne wytyczne dla sprzedawców i wykonawców;
  • profesjonalna perspektywa – ułatwiająca podjęcie dobrze ugruntowanych decyzji odnośnie wnętrza i jego wyposażenia.
    Praca projektanta wnętrz na ogół wyceniana jest indywidualnie. Koszt takich usług będzie zależeć od metrażu Państwa nieruchomości oraz zakresu zadań, które powierzycie architektowi. Można śmiało założyć, że doświadczony projektant pozwoli Państwu tak zoptymalizować koszty materiałów i usług, że zniweluje to inne, niepotrzebne czy chybione wydatki.

Podziel się: